12. leden 2025

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (6.1. – 11.01.2025) přes nás přecházelo více frontálních systémů. Prakticky každý den se díky tomu objevovaly srážky na území republiky. Nejčastěji to bylo mezi 10-20 mm/týden, ale například v Krkonoších i více než 100 mm/týden. Díky přechodům front se u nás často měnil směr proudění a tím pádem i teploty vzduchu. Střídaly se hodně chladné i teplé dny. Nejchladněji bylo předchozí neděli (6.1.), kdy maxima nešla přes bod mrazu.
V dalších 10 dnech se příliš srážek nečeká. Na mnoha místech nebude vůbec pršet nebo sněžit. Teploty se postupně v delším výhledu budou dostávat do nadprůměrných hodnot. Půdní vlhkost bude stále, až na Jihomoravský kraj, vysoká.
 

Aktuální intenzita sucha: Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) oproti minulému týdnu, kdy jsme pozorovali v Jižních Čechách a zejména na území Moravy počínající až mírné sucho (Olomoucko, Beskydy a Bíle Karpaty) na většině území České republiky poklesla a aktuálně je počínající a lokálně až mírné sucho pozorováno i nadále na jihu Moravy (Břeclavsko, Hodonínsko).
Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm): V hlubší vrstvě není v rámci celé republiky i nadále sucho téměř pozorováno, s výjimkou východu Moravy, a také oblasti na sever od Brna, kde jen lokálně pozorujeme projevy počínajícího sucha.
V rámci půdního profilu 0–100 cm aktuálně není sucho na území České republiky téměř pozorováno, také jen lokálně pozorujeme projevy počínajícího sucha (cca 1 % území) na sever od Brna a v části Beskyd a Bílých Karpat.


Deficit: V povrchové vrstvě (0–40 cm) jsou i nadále zásoby vody v rámci republiky relativně nižší a na většině území se pohybují v intervalu (-5) až 5 mm. Jih Moravy je spíš v deficitu zásob vody s negativní odchylkou do 20 mm od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) jsou zásoby vody o něco vyšší- v rámci republiky jsou nejvyšší v oblasti severozápadně od Prahy, kde je na tomto území 20-40 mm kladná odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě. Naopak- nižší hodnoty pozorujeme severovýchodně od Brna.
V rámci půdního profilu (0-100 cm) zásoby vody na celém území oproti minulému týdnu mírně vzrostly. Největší zásoby vody v půdě jsou i nadále ve Středních Čechách. Naopak nejnižší zásoby vody pozorujeme severně na Brněnsku a také v pásu od Olomouce po Hodonín .
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je vodnost na většině vodních toků normální až nadnormální- přičemž podél západních hranic, ve Východních Čechách a na východě Moravy je spíš nadnormální, na severu ve středu a na jihu republiky spíš vodnost normální.

Nasycení půdy: V povrchové vrstvě půdy (0–40 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu vzrostly. Aktuálně se téměř celé území, s malými výjimkami v Čechách a také s výjimkou jihu Moravy , nachází v hodnotách nad 90 %. Hodnoty na jihu Moravy se ale i nadále pohybují níž, v rámci republiky jsou nejnižší na Znojemsku, kde se pohybují intervalu 50-60 % a postupně na sever narůstají.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu téměř vůbec neproměnily. Na větší části území, zůstávají v této vrstvě hodnoty relativního nasycení v intervalu 90-100 %. Ve Středních Čechách, Ostravsku a na převážném území Moravy jsou hodnoty o něco nižší v intervalu 60-90 %, na Ústecku, Znojemsku a Brněnsku místy po 60 %.
V celém profilu (0–100 cm) zůstávají hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu taky ještě mírně vzrostly, ale obecně se udržují na většině území vysoké v intervalu 90-100 %. V oblastech severozápadně od Prahy, Olomoucka a Ostravska se hodnoty pohybují v intervalu 70-90 % a na jihu Moravy (zejména Znojemsko a Břeclavsko), kde dlouhodobě hodnoty pozorujeme nižší, než v ostatních částech republiky, se pohybují v intervalu 50-60 %.

Dopady na vegetaci: Mapa bude aktualizována s novou vegetační sezónou 2025.

Dopady na zemědělství: Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin oproti minulému týdnu mírně poklesly. Aktuálně jsou v 9 okresech (18 % hlášení) hlášeny ztráty na výnosech do 10 %, v 6 okresech (12 % hlášení) jsou reportovány ztráty v důsledku sucha 10-30 %, v okresu Plzeň- sever (2 % hlášení) jsou hlášené ztráty na výnosech 30-40 % a v okrese Plzeň-jih jsou hlášené očekáváné ztráty nad 40 % (2 % hlášení). Ve 29 hlášených okresech (59 %) nejsou reportovány projevy sucha. 31 okresů zůstalo nehlášených.
Vodní bilance za poslední tři měsíce je oproti minulému týdnu o trochu nižší. Aktuálně ale i nadále převládá stav normální spíše vlhčí v 69 % hlášení. Dále je reportován stav spíše sušší bez dopadů ve 20 %, stav velmi vlhký v 9 % hlášení, a ve 2 % hlášení je reportován i stav velmi suchý.
Stav půdní vláhy do 20 cm se oproti minulému období také mírně proměnil a obsah půdní vláhy je nižší. Na celém území teď aktuálně o chlup převládá půda vlhká ve 32 % hlášení a hned v závěsu je hlášená půda mírně vlhká ve 31 %, pak půda velmi vlhká v 9 % a ve 4 % je hlášená i půda sušší. Ve 24 % hlášení půdu nešlo hodnotit kvůli její zmrznutí.
Po teplotních výkyvech z minulého týdne je na některých místech půda rozmrzlá a jinde naopak pokrytá sněhem, no napadlý sníh pomalu roztává. V minulém týdnu byly na většině území zaznamenány čistější srážky a kontrastní teploty., kdy se střídaly teplé a studené dny. Stav půdy je na většině míst víceméně setrvalý a beze změn, krajina je ve vegetačním klidu.

Dopady na lesy: Hlášena je situace v 6 okresech, kde jsou sledovány listnaté i jehličnaté druhy. V rámci všech hlášených okresů aktuálně nejsou hlášeny žádné dopady sucha na lesní vegetaci.

Situace ve střední Evropě: Na většině území Evropy v důsledku zamrznutí půdy nebo sněhové pokrývky aktuálně nejsou data o hodnotách indexu půdní vláhy dostupné. Tam, kde jsou data k dispozici, jako je Francie, Německo, krajiny Beneluxu, Polsko a část Balkánu, jsou hodnoty převážně vysoké, zejména v povrchové vrstvě. Výjimkou je jih Francie, kde jsou hodnoty stejně jako v Itálii a na pobřeží Jaderského moře, nižší.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu se mírně zvýšily vlhkosti půdy v povrchové vrstvě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se zatím nevyskytuje ve vrstvě 0-10, 10-50 a 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 39 % stanic ve vrstvě 0-10 cm a 10-50 cm, v 50-100 cm na 71 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší v nížinách především lokálně na jižní a střední Moravě a ve středních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (6.1. – 11.01.2025) přes nás přecházelo více frontálních systémů. Prakticky každý den se díky tomu objevovaly srážky na území republiky. Nejčastěji to bylo mezi 10-20 mm/týden, ale například v Krkonoších i více než 100 mm/týden. Díky přechodům front se u nás často měnil směr proudění a tím pádem i teploty vzduchu. Střídaly se hodně chladné i teplé dny. Nejchladněji bylo předchozí neděli (6.1.), kdy maxima nešla přes bod mrazu. Naopak ve čtvrtek se místy dostávaly nad 10°C. V noci naopak byly minima většinou mezi -3 až 0°C. Větrné počasí bylo převážně v druhé polovině týdne.

Předpověď a prognóza sucha: V tomto týdnu (od 13.1.2025) budeme hlavně pod vlivem tlakové výše s přechody okluzní fronty. Srážky se budou vyskytovat převážně během středy. Celkově bude srážek málo. Do konce týdne místy nebude nakonec pršet vůbec a nebo jen do 5-7 mm/týden. Lehce může připadnout i nový sníh, ale jen v řádu do pár centimetrů. Denní teploty se budou pohybovat od -1 do +2°C. V noci budou teploty do -4°C, ale v noci na úterý dokonce až -10°C. Půdní sucho se v horizontu dalších 10 dnů nebude prakticky měnit. Na většině území bude půda stále prakticky zcela nasycena, na JM kraji budou hodnoty ale stále nižší, dokonce místy lehce pod obvyklými podmínkami. Zatím to nemá žádný dopad.
Střednědobý výhled do 29. ledna slibuje, že od příštího týdne budou teploty většinou nadprůměrné, ale bude hodně záležet na výskytu inverzní nízké oblačnosti.
Navazující dlouhodobý výhled až do 24. února předpokládá, že teploty budou v únoru nadprůměrné.
V dalších 10 dnech se příliš srážek nečeká. Na mnoha místech nebude vůbec pršet nebo sněžit. Teploty se postupně v delším výhledu budou dostávat do nadprůměrných hodnot. Půdní vlhkost bude stále až na JM kraj vysoká.


Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.

Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR. Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.