Aktuální intenzita sucha: Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) se dlouhodobě udržuje velmi nízká. Oproti minulému týdnu, kdy jsme pozorovali počínající až mírné sucho na Moravě (hlavně na jihu) a lokálně v Jižních Čechách, intenzita v povrchové vrstvě na většině území České republiky ještě poklesla a sucho v této vrstvě néni téměř pozorováno, s výjimkou Břeclavska a Hodonínska, kde se hodnoty nasycení půdy dlouhodobé udržují nižší.
Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm): V hlubší vrstvě není v rámci celé republiky i nadále sucho téměř pozorováno, s výjimkou oblasti na sever od Brna a části Beskyd a Bílých Karpat, kde jen lokálně pozorujeme projevy počínajícího sucha, no oproti minulému týdnu jsou mírnější.
V rámci půdního profilu 0–100 cm aktuálně není sucho na území České republiky téměř pozorováno, max. na 1 % území.
Deficit: V povrchové vrstvě (0–40 cm) jsou i nadále zásoby vody v rámci republiky relativně nižší a na většině území se pohybují v intervalu (-5) až 5 mm. Trochu jiná je situace na jihu Moravy, kde je většina území spíš v deficitu zásob vody s negativní odchylkou do 20 mm od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období a také oblast severozápadně od Prahy, kde jsou naopak zásoby vody o něco vyšší než ve zbytku republiky.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) jsou zásoby vody o něco vyšší- v rámci republiky jsou nejvyšší v oblasti severozápadně od Prahy, kde je na tomto území 20-40 mm kladná odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě a naopak nižší hodnoty pozorujeme severovýchodně od Brna a na Ostravsku.
V rámci půdního profilu (0-100 cm) zásoby vody na celém území oproti minulému týdnu mírně vzrostly. Největší zásoby vody v půdě jsou i nadále ve Středních Čechách. Naopak nejnižší zásoby vody pozorujeme severně od Brna a také v pásu od Olomouce po Hodonín .
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je vodnost na většině vodních toků normální až nadnormální, s výjimkou Ústecka, Středních Čech a jihu Moravy, kde pozoruje i vodnost podnormální. Hladiny vodních toků jsou setrvalé nebo jen slabě rozkolísané a v porovnání s dlouhodobými lednovými průměry jsou průtoky převážně v rozmezí od 30 do 130 % lednových hodnot.
V celém profilu do 1 m se k 19. 01. vyskytuje deficit na max 12 % území. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.
Nasycení půdy: V povrchové vrstvě půdy (0–40 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu vzrostly. Aktuálně se téměř celé území, s malými výjimkami v Čechách a také s výjimkou jihu Moravy, nachází v hodnotách nad 90 %. Hodnoty na jihu Moravy se i nadále pohybují níž, v rámci republiky jsou nejnižší na Znojemsku, kde se pohybují intervalu 50-60 % a postupně na sever k Brnu narůstají.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu mírně poklesly, no na větší části území, zůstávají v této vrstvě hodnoty v intervalu 90-100 %. Ve Středních Čechách, Ostravsku a na převážném území Moravy jsou hodnoty o něco nižší v intervalu 60-90 %, na Ústecku, Olomoucku a Brněnsku v intervalu 60-70 %, na Znojemsku i pod 60 %.
V celém profilu (0–100 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu taky ještě mírně vzrostly a obecně se udržují na většině území vysoké v intervalu 90-100 %, no na jihu Moravy naopak klesly. V okolí Prahy, Českých Budějovic, Olomoucka a Slezska se hodnoty pohybují v intervalu 70-90 % a na jihu Moravy (zejména Znojemsko a Břeclavsko), kde dlouhodobě hodnoty pozorujeme nižší než v ostatních částech republiky, se pohybují v intervalu 50-60 %.
Dopady na vegetaci: Mapa bude aktualizována s novou vegetační sezónou 2025.
Dopady na zemědělství: Na mapě pracujeme.
Dopady na lesy: Na mapě pracujeme.
Situace ve střední Evropě: Na mapě pracujeme.
Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu se mírně klesly vlhkosti půdy v povrchové vrstvě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se zatím nevyskytuje ve vrstvě 0-10, 10-50 a 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 31 % stanic ve vrstvě 0-10 cm a 10-50 cm, v 50-100 cm na 71 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší v nížinách především lokálně na jižní Moravě a ve středních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.
Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (12.1. – 18.01.2025) jsme byli hlavně pod vlivem tlakové výše a přílivu teplého vzduchu ve vyšších polohách. To znamenalo inverzní charakter počasí, kdy bylo často zataženo nízkou oblačností a teploty byly vyšší na horách. Vzhledem k tomuto počasí prakticky v ČR se nevyskytovaly srážky. Ty byly jako okrajově na severovýchodně Moravy, kde spadlo až skoro 50 mm/týden. Ale šlo jen o menší oblast. Na zbytku republiky to bylo většinou jen v řádu několika milimetrů, místy nebyly zaznamenány srážky vůbec. Denní teploty se pohybovaly během týdne od -2 do +3°C. Ve vyšších nadmořských výškách a také v místech, kde se obloha protrhala bylo naopak teplo s maximem i přes 5-7°C. Noci byly s teplotou pod bodem mrazu. Nejnižší teploty byly v pondělí a úterý, kdy často padaly až k (-7)°C. Celý týden bylo spíše bezvětří.
Předpověď a prognóza sucha: V tomto týdnu (od 20.1.2025) bude vliv tlakové výše slábnout a vystřídá ji spíše vliv tlakové níže. Ve čtvrtek bude přes území České republiky procházet studená fronta. Mírné srážky se objeví v úterý a ve čtvrtek. Ty ale budou co do úhrnu slabší a to většinou do 5 mm/týden a místy nebude pršet či sněžit vůbec. Sněžení se bude objevovat jen mírně a většinou na horách (Krkonoše, Jeseníky), lokálně i ve středních polohách. V první polovině týdne budou maxima jen okolo 2°C. Poté se oteplí a mohou teploty stoupat dokonce místy až k 10°C. Podobný průběh bude i s nočními teplotami. Do čtvrtka se budou držet většinou pod bodem mrazu, poté nad touto hranicí. V horizontu 10 dnů nečekáme žádnou radikální změnu v půdní vlhkosti. Bude pokračovat setrvalý stav, kdy na většině území republiky bude půda nasycená, s výjimkou jihu Moravy, kde budeme i nadále pozorovat mírně nižší hodnoty.
Střednědobý výhled do 5. února předpovídá, že teploty budou prakticky po celé období nadprůměrné.
Navazující dlouhodobý výhled až do 3. března předpokládá, že teploty budou v únoru nadprůměrné, není vyloučeno, že až vysoce nadprůměrné.
Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR. Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.