5. leden 2025

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (29.12 – 05.01.2025) stále vládl inverzní charakter počasí. Ten narušil přechod studené fronty během čtvrtečního dne. Srážky byly převážně ve čtvrtek a pátek. Následně pak i v neděli, ale to bude předmětem vyhodnocení až další týden. Více srážek spadlo na horách, jinak to většinou bylo jen do 5 mm/týden. Také se objevil nový sníh, ale většinou jen spadlo pár centimetrů. Ten díky oteplení z neděle na toto pondělí opět roztává. Teploty byly díky inverzi, a i přílivu teplého vzduchu v republice velmi rozdílné.
Ke konci týdne nás čeká celkem razantní ochlazení a také sněžení. Naopak v první polovině týdne bude celkem teplo, ale bez srážek se to neobejde. Půdní vlhkost bude i ke konci týdne hodně vysoká.
 

Aktuální intenzita sucha: Aktuálně máme s mapami technické problémy, za které se omlouváme.

Deficit: Aktuálně máme s mapami technické problémy, za které se omlouváme.

Nasycení půdy: Aktuálně máme s mapami technické problémy, za které se omlouváme.

Dopady na vegetaci: Mapa bude aktualizována s novou vegetační sezónou 2025.

Dopady na zemědělství: Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin oproti minulému týdnu mírně poklesly, přičemž situace je míň příznivá na jihu Moravy a jihozápadě Čech, ale většina okresů dopady sucha nehlásí. Aktuálně jsou v 12 okresech (21 % hlášení) hlášeny ztráty na výnosech do 10 %, v 6 okresech (11 % hlášení) jsou reportovány ztráty v důsledku sucha 10-30 %, ve 4 okresech (7 % hlášení) jsou hlášené ztráty na výnosech 30-40 % a v okrese Plzeň-jih jsou hlášené očekáváné ztráty nad 40 % (2 % hlášení). Ve 28 hlášených okresech (50 %) nejsou reportovány projevy sucha. 26 okresů zůstalo nehlášených.
Vodní bilance za poslední tři měsíce je oproti minulému týdnu vyšší. Aktuálně ale i nadále převládá stav normální spíše vlhčí ve 70 % hlášení. Dále je reportován stav velmi vlhký v 15 % hlášení, stav spíše sušší bez dopadů ve 14 % a ve 2 % hlášení je reportován i stav extrémně vlhký.
Stav půdní vláhy do 20 cm se oproti minulému období také proměnil a hodnoty jsou také vyšší. Na celém území teď aktuálně převládá půda vlhká v 52 % hlášení, dále je hlášená půda mírně vlhká ve 22 %, pak půda velmi vlhká ve 13 % a po 1 % je hlášená i půda sušší nebo extrémně suchá. V 10 % hlášení půdu nešlo hodnotit kvůli její zmrznutí.
Po předešlých déletrvajících mrazech půda spíše rozmrzá a napadlý sníh pomalu roztává. V minulém týdnu na většině míst byly zaznamenány slabší srážky a teploty a i formy srážek byly díky inverzi a i přílivu teplého vzduchu v republice velmi rozdílné, zejména v Čechách a na Moravě. Stav půdy je na většině míst víceméně setrvalý a beze změn, krajina je ve vegetačním klidu.

Dopady na lesy: Hlášena je situace v 8 okresech, kde jsou sledovány listnaté i jehličnaté druhy. V rámci všech hlášených okresů aktuálně nejsou hlášeny žádné dopady sucha na lesní vegetaci.

Situace ve střední Evropě: Na většině území Evropy v důsledku sněžení nebo zmrznutí půdy aktuálně chybí data o hodnotách indexu půdní vláhy. Tam kde jsou data k dispozici, jako je Francie, Německo či krajiny Beneluxu jsou hodnoty převážně vysoké, zejména v povrchové vrstvě, ale s výjimkou jihu Francie, kde jsou hodnoty stejně jako v Itálii a části Balkánu nižší.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu se mírně zvýšily vlhkosti půdy v povrchové vrstvě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se zatím nevyskytuje ve vrstvě 0-10, 10-50 a 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 36 % stanic ve vrstvě 0-10 cm a 10-50 cm, v 50-100 cm na 71 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší v nížinách především lokálně na jižní a střední Moravě a ve středních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (29.12 – 05.01.2025) stále vládl inverzní charakter počasí. Ten narušil přechod studené fronty během čtvrtečního dne. Srážky byly převážně ve čtvrtek a pátek. Následně pak i v neděli, ale to bude předmětem vyhodnocení až další týden. Více srážek spadlo na horách, jinak to většinou bylo jen do 5 mm/týden. Také se objevil nový sníh, ale většinou jen spadlo pár centimetrů. Ten díky oteplení z neděle na toto pondělí opět roztává. Teploty byly díky inverzi, a i přílivu teplého vzduchu v republice velmi rozdílné. Například ve čtvrtek bylo na Moravě jen okolo bodu mrazu a v Čechách až přes 10°C. V průměru se nejčastěji denní teploty pohybovaly mezi 2-6°C. V noci naopak bylo celkem chladno s minimem okolo -5°C. Ve středu až pátek bylo větrné počasí.

Předpověď a prognóza sucha: V tomto týdnu (od 6.1.2025) bude situace hodně dynamická s přechodem více frontálních systémů. Ty přinesou častější srážky, které v druhé polovině týdne se budou měnit častěji ve sněžení. Celkově spadne okolo 5-25 mm/týden. Nového sněhu bude do 5 cm v nižších polohách a okolo 15 cm ve středních. Nejvíce nasněžit by mělo v Krušných horách a to až 40 cm/týden. Do pátku budou většinou denní teploty okolo 5°C, ale pak se ochladí pod bod mrazu a budou se moci objevovat celodenní mrazy. Noční teploty budou zpočátku lehce pod bodem mrazu, ale ke konci začnou padat k -5°C. Půdní vlhkost bude stále hodně vysoká. V povrchové vrstvě většinou bude profil zcela nasycen. V hlubších vrstvách zůstane nižší půdní vlhkost hlavně na JM kraji.
Střednědobý výhled do 22. ledna slibuje, že koncem týdne se teploty propadnou i pod dlouhodobý průměr. Od poloviny ledna by se měly srovnat s průměrem, ale převládá tam velká nejistota.
Navazující dlouhodobý výhled až do 17. února předpokládá, že teploty budou většinou koncem ledna a v první polovině února průměrné nebo nadprůměrné.
Ke konci týdne nás čeká celkem razantní ochlazení a také sněžení. Naopak v první polovině týdne bude celkem teplo, ale bez srážek se to neobejde. Půdní vlhkost bude i ke konci týdne hodně vysoká.


Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.

Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR. Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.