Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 22. 1. 2020

    GIS setkání krajů a měst 2020

    Dne 21–22. 1. 2020 se v Jihlavě uskutečnilo setkání zástupců GIS z krajů a měst. Na tomto workshopu byla představena data z portálu intersucho.cz a další produkty týmu Czechglobe. Monika Bláhová vystoupila s přednáškou "Sucho a GIS". Cílem přednášky bylo navázání možné spolupráce v oblasti monitoringu sucha a jeho dopadů. 

  • 22. 1. 2020

    Poslední pořádná zima byla v roce 2006

    Klimatem se zabývá podrobně, analyzuje dlouhodobé modely. A pro vyznavače zimních sportů nemá Pavel Zahradníček dobré zprávy. „Začínají převládat teplejší dny nad těmi chladnějšími,“ upozorňuje odborník z vědecké skupiny Klimatická změna.cz.

    J e současný stav, kdy jsou v lednu hory téměř bez přírodního sněhu, extrém? Nebo se podobný jev opakuje pravidelně? Mají si představitelé zimních sportů zvykat na to, že sněhu bude i v příštích letech ubývat?

    Nejen na tyto otázky najdete odpovědi v rozhovoru s Pavlem Zahradníčkem.

  • 21. 1. 2020

    Česko potřebuje bílou pokrývku, nebo aspoň déšť, aby se doplnily mizející zásoby spodních vod

    Z pohledu normálu se letošní zima vymyká, zvláště pokud bychom vzali v úvahu normály let 1931 až 1960 nebo 1961 až 1990. Na druhou stranu za posledních třicet let jsme mnoho na sníh bohatých zim neměli,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe.
    To, že bylo a nadále je relativně teplo, znamená, že voda se z krajiny odpařuje, odtéká a nevsakuje se do půdy. Portál Intersucho.cz, na kterém spolupracuje i Trnka, hlásí, že je méně vláhy než obvykle v povrchové vrstvě půdy od Vysočiny směrem na západ. Sucho je nyní na téměř 42 procentech území republiky, loni touto dobou to bylo 34,5 procenta.

    Článek je ke stažení ZDE.

  • 15. 1. 2020

    Rozlučte se s ročními obdobími, počasí v Česku se vymklo z mírného podnebí

    „Léta budou výrazně teplejší a v řadě ročníků i sušší než dnes. Prodlouží se vegetační období, tedy zkrátí se zima, ale také se změní charakter podzimu i jara,“ uvedl pro Seznam Zprávy profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe.
    Článek k přečtení ZDE.

  • 7. 1. 2020

    Další rok sucha je za námi. O letošku může rozhodnout už jarní sníh

    Na portále idnes.cz byla k hodnocení sucha za období 2018/2019 využita animace z našeho portálu. Mimo zemědělských a meteorologických expertů se k situaci se suchem v roce 2019 vyjádřil prof. Zdeněk Žalud.
    Článek k přečtení ZDE.

  • 6. 1. 2020

    Rozhovor pro Český rozhlas

    Proč podle britských meteorologů bude rok 2020 jedním z nejteplejších v historii? Na toto téma odpovídal Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV a Radim Tolasz z ČHMÚ.
    Rozhovor k poslechnutí na Českém rozhlase ZDE (stopáž od 4:35)

  • 31. 12. 2019

    Více než třetina území ČR trpí suchem v půdě do 100 cm

    Více než třetina území České republiky trpí na konci letošního roku zemědělským suchem, tedy suchem v půdě do hloubky jednoho metru. Vyplývá to z aktuálních údajů, které zveřejnili vědci na portálu InterSucho. Výrazně lépe je na tom aktuálně Morava, nejhorší situace je v jižních a severozápadních Čechách. Prognóza na příští dva měsíce nepředpokládá zásadní zlepšení situace.

    Článek vydaný na ČTK k přečtení ZDE.
    Zprávu o aktuálním suchu publikovala tato média:
    iRozhlas,
    Český rozhlas,
    EuroZprávy.cz.
     

  • 31. 12. 2019

    Zahradníček: Oteplování do roku 2050 asi nezvrátíme

    Debata na téma změny klimatu je zbytečná. Všechnu sílu musíme soustředit na diskuze o tom, která opatření jsou opravdu účinná a pomohou a která jsou čirý nesmysl a vyhozené peníze. Tak vidí současnou situaci Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

    Pavel Zahradníček se problematikou vývoje či změny klimatu zabývá dlouhodobě a konstatuje, že nezbytnou energetickou stabilitu se Česku výhradně pomocí obnovitelných zdrojů (OZE) nemůže podařit. „OZE je výrazně závislé na počasí a je to tedy nestabilní zdroj energie,“ říká Zahradníček, který stabilní a čistý zdroj pro Česko vidí v jaderné energii, doplněné o malé zdroje, například paroplynové elektrárny. Je také pro snižování spotřeby prostřednictvím úspornějších výrobků.

    Rozhovor k přečtení na portále iuhli.cz ZDE.

  • 16. 12. 2019

    Přednášky na veřejných i odborných akcích

    I na závěr roku proběhla řada přednášek pro praxi se zaměřením na sucho 2019 a dopady klimatické změny. Prof. Zdeněk Žalud vystoupil 14.11. na semináři firmy Beuker pro chovatele skotu ve Velkých Popovicích, 26.11. společně s Mgr. Monikou Bláhovou pro Regionální agrární komoru Jičín, 27.11. a 12.12. na semináři firmy CRV Czech Republic v Čejkovicích resp. v Oticích u Opavy, 2. 12. pro Svaz mladých agrárníků v Kostelci nad Černými Lesy a 3.12. na manažerské fóru podnikatelů v zemědělství a potravinářství ve Smiřicích.
    Doc. Petr Hlavinka vystoupil 27.11. v Nitře a 28.11. v Košicích na sladovnické konferenci určené zejména pro sladovníky a pěstitele ječmene (pořadatel Slovenske zdruzenie vyrobcov piva a sladu) a to na téma Klimatická změna a jej dopad na poľnohospodárstvo.
    Pavel Zahradníček, Ph.D. vystoupil dne 22.11. v Hradci Králové na akci pro učitele a ekologické poradce s tématem „Očekávaná změna klimatu v České republice se zaměřením na Královehradecký kraj“ a „Speciální předpovědi počasí pro zemědělce a energetiky a kde lze najít zdroje informací o počasí a klimatu“. Na setkání byli také zástupci kraje i města.

  • 13. 12. 2019

    O změně klimatu s Miroslavem Trnkou na idnes.cz

     Sucha jsou delší a intenzivnější, objevují se častěji než v minulosti. Až se lidé rozhodnou s klimatem opravdu něco udělat, bude to zásadní změna, jako průmyslová revoluce, říká bioklimatolog Miroslav Trnka.
    Článek k přečtení na IDNES ZDE.