Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 29. 1. 2019

    Klima se měnilo vždycky, vědce ale zaráží, jak jsou ty změny překotné. Klimatolog nám řekl, co čekat

    Počasí je stále více proměnlivé. Nepříliš dobrou zprávou je, že se bude prý i nadále stávat méně čitelným. Co všechno nás v dohledné budoucnosti v souvislosti s děním na obloze čeká a nač bychom měli být připraveni? Mgr. Pavel Zahradníček, Ph.D., který se odborně zabývá možným průběhem klimatických změn, odtajnil některé scénáře blízké doby.
    Rozhovor k přečtení ZDE.

  • 28. 1. 2019

    Lesy ČR se zapojují do monitoringu sucha

    Propojit praxi s akademickou sférou a spolupracovat s vědci při řešení stávajících problémů lesů je cílem dohod o spolupráci. Generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček je uzavřel koncem roku s Michalem V. Markem, ředitelem CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, a 18. ledna s rektorem České zemědělské univerzity.
    Společnými tématem vědců i lesníků je zvyšování odolnosti lesů vůči suchu, monitoring dopadů sucha a využití jeho krátkodobé a střednědobé předpovědi. Letošním úkolem je vytvořit síť lesních reportérů do portálu intersucho.cz.
    Více k přečetení ZDE.

     

  • 26. 1. 2019

    Setkání projektu DriDanube

    Další setkání v rámci projektu DriDanube proběhlo v Brně 24. – 25. 1. 2019 v prostorách CzechGlobe. Setkání bylo zaměřeno především na národní sítě reportérů a tvorbu map dopadů na zemědělství v celém regionu DriDanube. V rámci dvoudenního jednání vystoupili zástupci zemí zapojených do projektu s představením vlastní strategie na udržení reportovacích sítí po skončení projektu. Projednány byly také praktické problémy monitoringu prostřednictvím zpravodajů v jednotlivých zemích. Dalším bodem programu byla také příprava závěrečné konference projektu, která se uskuteční ve Vídni 7. – 8.5. 2019.
    Mapy dopadů na zemědělství jsou dostupné v mapové aplikaci DroughtWatch ZDE. Dotazník pro zahraniční reportéry je online k dispozici ZDE.
    Projekt DriDanube  je spolufinancovám Evropskou uníí (ERDF, IPA). Více informací o projektu naleznete ZDE. Praktické výstupy projektu naleznete v aplikaci DroughtWatch.

  • 25. 1. 2019

    Srážky v úvodu roku nepomohly. Sucho trvá a čas se krátí

    Sucho díky srážkám z minulých týdnů a sněhové nadílce v horských oblastech mírně polevilo, výraznější zlepšení stavu spodních vod, které by alespoň částečně doplnilo dlouhodobý a nakumulovaný srážkový deficit, však zatím očekávat nelze a zlepšování situace zřejmě nebude pokračovat, upozornili odborníci z portálu Intersucho, který se stavem půdy a podzemních vod zabývá.
    Informace z tweetu byly přebrány do článku.
    Celý příspěvek k přečtení ZDE.

     

  • 24. 1. 2019

    Sucho trvá už pět let, na metr čtvereční chybí místy v půdě až 60 litrů vody

    Nejvíc v republice doplatil na loňské sucho a nedostatek srážek Olomoucký kraj. Krajina trpí pátým rokem, voda půdě citelně chybí. Nadějí je sníh, potřeba je ale desítky centimetrů silná vrstva.
    „Loňský deficit v kraji činil 184 milimetrů. Nejnovější statistiky tak ukazují, že v nižších polohách kraje spadlo minulý rok 50 až 75 procent a ve vyšších částech – v Jeseníkách 75 až 90 procent běžného množství srážek. „Jejich celkový deficit za období 2014 až 2018 je tak 549 milimetrů. To jsou už sama osobě ohromná čísla,“ říká Petr Hlavinka z týmu Intersucho pro Mladou frontu Dnes.
    Článek k přečtení ZDE.

  • 11. 1. 2019

    Půdní sucho pomine v Čechách, na Moravě potrvá

    Sníh či déšť, který ještě přijde v nejbližších dnech, by měl stačit na to, aby se hodnoty nasycení půdy do jednoho metru dostaly v Čechách na normální stav. Takzvané zemědělské sucho, kdy v půdě chybí voda, by tak mělo pominout. Horší situace však zůstává a očekává se, že zůstane na Moravě, především střední a východní, a v části jižní Moravy. ČTK to dnes řekl bioklimatolog z vědeckého týmu projektu InterSucho Miroslav Trnka.
    Článek k přečtení ZDE (ČTK).

    Informace byly převzaty i dalšími médii:
    Novinky.cz
    Enwiweb
    E15

     

  • 10. 1. 2019

    Rok 2018 nejteplejší český rok

    Rok 2018 byl nejteplejším českým rokem. Průměrná teplota stále roste, extrémů je více. Jaké jsou prognózy a jak se společnost musí přizpůsobit změně klimatu?
    Článek k přečtení ZDE.

  • 7. 1. 2019

    Evropská pšenice není odolná vůči změnám klimatu. Výkyvy počasí sníží její úrodu

    Díky probíhající změně klimatu dochází nejen k postupnému oteplování, ale počasí se stává mnohem variabilnější a extrémnější. Nepředvídatelné počasí může oslabit celosvětovou bezpečnost potravin, pokud hlavní plodiny, mezi které patří pšenice, nejsou dostatečně odolné.

    Skupina evropských vědců, mezi kterými jsou také Miroslav Trnka a Jan Balek z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. v. v. i. zjistila, že současné šlechtitelské programy a postupy výběru kultivarů neposkytují potřebnou odolnost vůči změně klimatu a navíc se v posledních pěti až patnácti letech na polích zemědělců ve většině evropských zemí zhoršila reakční rozmanitost pšenice. Toto zjištění bylo 24. prosince 2018 publikováno v prestižním americkém časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).
    Tématu se věnují také česká média:
    Lidovky.cz
    Aktuálně.cz
    EuroZprávy.cz
    Euro.cz
    Echo24.cz
    Týden.cz
    21.století

  • 4. 1. 2019

    Sucho a jeho dopady - STUDIO 6 ČT

    Bude sucho stále častější? Kdo by se měl na případný nedostatek vláhy a sucho připravit? Jaká zima by zmírnila dopady sucha? Kolik vody chybí v krajině? Jak dlouho můžeme fungovat v „suchém režimu“? Také o tom v rozhovoru s Miroslavem Trnkou pro Studio 6 ČT24.
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE. (stopáž 5:38 – 15:55 )

  • 2. 1. 2019

    Sucho na Slovensku v roce 2018

    K analýze sucha na Slovensku za rok 2018, kterou publikoval SHMÚ, byl použit i portál intersucho.sk.
    Analýza k přečtení ZDE.