Aktuality
Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.
-
9. 5. 2020
Debata na téma Vyprahlé Česko
Prof. Miroslav Trnka, Tomáš Etzler a Daniel Pitek debatují o katastrofickém suchu a jeho dopadech.
Celá debata ke zhlédnutí na Meltingpotu ZDE.
-
7. 5. 2020
Stream přednášky "Sucho - hrozba naší krajiny"
Co je vlastně sucho? Jak vzniká? A co může proti suchu udělat každý z nás? V přednášce odpovídá profesor Zdeněk Žalud z Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
Záznam přednášky ke zhlédnutí ZDE.
-
6. 5. 2020
Rozhovor s Lenkou Bartošovou
„Relativní nasycení půdy se pohybuje na maximálních hodnotách 20 až 30 procent, což pro rostlinu znamená již nyní v dubnu vystavení stresu suchem. I z hlediska dopadů sucha se například v okresu Břeclav dostáváme k až extrémnímu poškození plodin suchem, a pokud nedojde k obdobné situaci jako v roce 2019 (studený a deštivý květen), můžeme očekávat výrazné ztráty na výnosech,“ přibližuje Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR situaci na jižní Moravě.
Celý rozhovor pro časopis Euro k přečtení ZDE.
-
5. 5. 2020
Zdeněk Žalud ve vysílání Českého rozhlasu
Profesor Zdeněk Žalud hovoří o aktuální úrodě u plodin. Jak probíhá jejich vzcházení a kolik je potřeba vody, aby rostlina vzešla? Co musí udělat agrární sektor, aby se dalo sucho eliminovat?
Rozhovor zaměřený na téma sucho v pořadu Vysíláme vesele i vážně na Českém rozhlasu k poslechnutí ZDE (čas 15:27:30 hod).
-
4. 5. 2020
Sucho v Česku
Večerní program na ČT24 dne 3. 5. 2020 se věnoval tématu Sucho v Česku.
V pořadu jsou prezentovány i výsledky našeho týmu (stopáž 28:36 graf, 40:05 intenzita sucha, 43:40 prognóza dosažení půdní vlhkosti v červnu, 45:10 vodní bilance za 5 let, 1:03:50 odhadované dopady sucha na výnos plodin.
Pořad ke zhlédnutní ZDE. -
29. 4. 2020
Základem obrany proti suchu je starost o půdu. Klíč od krize má agrární sektor, říká bioklimatolog Zdeněk Žalud
V Česku je aktuálně podle vědeckého výzkumu a sledování největší sucho za posledních pět stovek let. Odborníci navíc hovoří o tom, že může být ještě hůř. „Platíme daň za neuvěřitelný rozvoj, který přírodu, půdu, lesy i klima těžce poznamenal,“ říká profesor Zdeněk Žalud, z brněnské Mendelovy univerzity.
Celý článek pro e15.cz k přečtení ZDE.
-
29. 4. 2020
Expert: V budoucnosti nás může čekat víc než 20 let dlouhé megasucho
Množství vody, které nyní proudí v řekách, odpovídá létu. Podobná situace nemá v měsíci dubnu obdoby. Sucho je horší než v předchozích letech, a to proto, že se akumuluje. Deficit srážek dlouhodobě narůstá. „Když k tomu připočítáte, o kolik stoupl výpar, pak na našem území chybí celkem 800 litrů vody na metr čtvereční,“ líčí v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
Celý rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE. -
29. 4. 2020
Reportáž v Události v regionech
Dr. Pavel Zahradníček komentuje situaci na jižní Moravě v pořadu Události v regionech na ČT24.
Reportáž o suchu ke zhlédnutí ZDE (začíná v 0:39, Pavel Zahradnáček mluví od 1:22)
-
29. 4. 2020
Michal V. Marek hostem Událostí komentářů ČT24
Pět let stará předpověď profesora Michala V. Marka, ředitele CzechGlobe, o vysychání lesů a úrodě na jižní Moravě tzv. na nic se vyplnila. Co předpovídá pro další léta? Poslechněte si rozhovor pro Události komentáře ČT24, který se týká současného kritického sucha.
Rozhovor na ČT24 ke zhlédnutí ZDE. -
28. 4. 2020
Zdeněk Žalud: Proč je sucho a jak se mu bránit?
A už je tu sucho zase! Vždyť dříve to nebývalo a kdo za to vlastně může? Proč s tím něco nedělají (v lepším případě neděláme)? A jak to bude se suchem dál? Čtyři věty, které v různých obměnách rezonují v té části společnosti, které není příroda lhostejná. Čtyři věty, které tvoří základ čtyř hlavních bodů tohoto příspěvku a odborněji by se daly nazvat: monitoring sucha, příčiny suchých epizod, adaptace na nedostatek vláhy a výskyt sucha v budoucnu. Jak to tedy je?
Profesor Zdeněk Žalud odpovídá pro ekolist.cz, k přečtení ZDE.