Aktuality
Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.
-
3. 7. 2017
Jak se dělá předpověď o suchu?
O způsobu výpočtu, zpracování a vyhodnocení předpovědi sucha, která je dostupná na webu www.intersucho.cz, hovořili její tvůrci na serveru Týden.cz. Proč používáme pět předpovědních modelů, proč se mezi sebou některé modely v některých dnech liší a jindy se shodují a jaké meteoroloigcké proměnné do výpočtu vstupují? O tom všem hovořili Petr Štěpánek a Pavel Zahradníček.
-
23. 6. 2017
Je extrémní sucho, řekl v Rozstřelu klimatolog
Doc. Petr Hlavinka byl hostem diskuzního pořadu Rozstřel, jehož tématem bylo horké počasí, extrémní sucho, hospodaření s vodou. Podívejte se na záznam rozhovoru.
-
21. 6. 2017
ČT24: extrémní teploty a sucho
Jak v období sucha hospodařit s vodou? Jak velké horko a sucho lze očekávat v nadcházejícím létě? A jakými efektivními kroky lze bojovat proti oteplování planety? To bylo námětem pořadu Devadesátka na ČT 24, jejímž hlavním hostem byl prof. Michal Marek.
-
21. 6. 2017
Velká mapa sucha odhaluje zásadní problém České republiky
Od roku 2012 do roku 2016 se v České republice vyskytlo 16 extrémů počasí, které poškodily zemědělství. Povodně, mrazy, holomrazy, jarní mrazíky, ale především sucho. Z 16 zmíněných extrémů to bylo hned devětkrát. Kde bude sucho největší a které oblasti naší republiky na tom budou relativně dobře? Sucho jako zásadní problém České republiky odhaluje „velká mapa sucha“.
-
20. 6. 2017
Aktuální situace - postupující sucho v JM kraji
Sucho se v posledních třech týdnech prohloubilo a rozšířilo, některé vesnice na jižní Moravě vydávají opatření proti plýtvání vodou. O aktuálních podmínkách v Jihomoravském kraji a o dopadech na právě pěstované plodiny hovořil profesor Zdeněk Žalud.
-
20. 6. 2017
Týden vody v Českém rozhlase
Končí vodní blahobyt? Přestává být voda celosvětově samozřejmostí? Bude skutečně zdrojem konfliktů a je voda nad zlato? Tyto otázky si klade projekt Českého rozhlasu Týden vody. Hostem speciálu byl také kolega Doc. Petr Hlavinka.
-
19. 6. 2017
Český rozhlas upozorňuje na konec vodního blahobytu v Česku
Od 19. do 25. června 2017 všechny stanice Českého rozhlasu vysílají v rámci tematického Týdne vody pořady a příspěvky o problematice vysychání Česka. Posluchači uslyší například informace o tom, jaké škody už nyní sucho působí některým zemědělcům, lesníkům i domácnostem.
„Je dobře, že Český rozhlas otevírá toto téma a přinese nové a často i překvapivé pohledy na zdánlivě obyčejnou pitnou vodu. Většina z nás ji považuje za samozřejmou a tak k ní i přistupujeme. Nedostatek pitné vody se však řadí mezi celosvětová rizika,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Na webu iROZHLAS.cz naleznete v sekci věnované Týdnu vody informace o chystaných akcích, mapy monitorující akutální situaci na webu intersucho.cz a další články a komentáře.
-
8. 6. 2017
Populárně naučný časopis Akademie Věd s hlavním tématem "sucho"
Právě vychází nové číslo populárně – naučného časopisu Akademie věd ČR „Áčko“. Jeho ústředním tématem je sucho. Co k tématu říkají Michal V. Marek, Zdeněk Žalud a Miroslav Trnka si přečtěte na str. 14 – 23.
-
3. 6. 2017
Odstoupení USA od Pařížských dohod
Rozhodnutí prezidenta Trumpa bylo politické. Je osamělý ve svém postoji, říká profesor Miroslav Trnka – host vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál - o odstoupení USA od Pařížských dohod. Poslechněte si celý rozhovor o klimatické dohodě, oxidu uhličitém, o vodě a také o potravinách.
-
18. 5. 2017
Cena a produkce potravin závisí na klimatické změně?
O cenách potravin a zemědělské produkci, potravinové bezpečnosti či o posunu zemědělských oblastí v souvislosti s probíhající klimatickou změnou hovořil v Rádiu-Z profesor Miroslav Trnka.